Jaka szczoteczka do zębów

Sztuka wyboru szczoteczki do zębów

 

Potrzeba odpowiedniej higieny jamy ustnej to zagadnienie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Zwracamy większą uwagę na jakość naszego uzębienia, doceniając zdrowy, biały uśmiech oraz wszelkie korzyści, jakie się z nim wiążą. Zadbane, estetyczne zęby to nie tylko komfort własny, ale i większa pewność siebie, a nawet klucz do sukcesu – okazuje się, że mogą one pomóc w zdobyciu dobrej pracy czy w znalezieniu miłości. A jaka jest najlepsza droga do pięknego uśmiechu? Oczywiście właściwa profilaktyka jamy ustnej, i to od najmłodszych lat. Praktyka pokazuje, że sam fakt mycia zębów może okazać się niewystarczający. Nawet najlepsza pasta nie przyniesie korzyści, jeśli nie będziemy używać dobrej szczoteczki do zębów. I tu nasuwa się pytanie, jaką szczoteczkę do zębów najlepiej stosować – tradycyjną, elektryczną, soniczną, a może ultradźwiękową?

 

Szczoteczki tradycyjne

 

Najtańsze manualne szczoteczki do zębów – a często także te ze średniej półki – nie są w stanie zapewnić optymalnej ochrony zębów i dziąseł. Nieco lepsze efekty uzyskamy, stosując dodatkowo nić dentystyczną oraz płyny do płukania jamy ustnej, jednak nawet to nie rozwiąże do końca problemu podrażnionych dziąseł, płytki nazębnej, przebarwień i mnożących się bakterii. Można oczywiście wybrać tradycyjne szczoteczki o bardziej specjalistycznym profilu – o różnego rodzaju główkach, włóknach, sposobach ich ułożenia itp. Można dobrać szczoteczkę odpowiednią do wieku oraz stanu uzębienia, jednak na dłuższą metę takie rozwiązanie nie jest ani ekonomiczne, ani nawet w połowie tak skuteczne, jak szczoteczki elektryczne.

 

Szczoteczki elektryczne

 

Dentyści pytani o najważniejsze zalety szczoteczek elektrycznych zgodnie wymieniają:

-         dokładne usuwanie bakterii z jamy ustnej,

-         wyraźną redukcję osadu nazębnego,

-         delikatne, miękkie włókna, które nie podrażniają dziąseł, szkliwa, a działają skutecznie,

-         brak konieczności zachowania odpowiedniej techniki mycia zębów – szczoteczki zapewniają dokładne oczyszczanie w każdej sytuacji,

 

Na rynku dostępnych jest wiele marek i modeli szczoteczek elektrycznych i – jak to zwykle bywa – nie wszystkie są w stanie zapewnić doskonałe efekty. Wybierając godną zaufania markę – a za taką z całą pewnością można uznać firmę Braun – można mieć pewność, że producent tak zaprojektował główkę szczoteczki, by ta bez względu na model zapewniała skuteczną profilaktykę jamy ustnej.

 

Ale szczoteczki elektryczne mają też wiele innych zalet, a raczej udogodnień, których warto poszukać w poszczególnych modelach.

Jest to na przykład:

-         system szczotkowania 3 D Action, który zapewnia ruchy pulsacyjne (obluzowanie płytki bakteryjnej) i ruchy oscylacyjne (usuwanie płytki) oddziałujące na całą powierzchnię zębów. Ta funkcja dostępna jest we wszystkich szczoteczkach elektrycznych marki Braun,

-         bezprzewodowy panel, który przekazuje informacje na temat stopnia czyszczenia zębów – dostępny w modelach z serii Braun Triumph 5000,

-         specjalny tryb czyszczenia języka – ten i pięć innych trybów dostępnych jest w modelu Braun Oral-B Professional Care Black 7000,

-         kontrola czasu szczotkowania zębów - Braun Oral-B Professional Care Black 7000,

 

Dostępne są także modele oferujące kilka zróżnicowanych końcówek czy praktyczne etui podróżne.

 

Szczoteczki soniczne

 

To szczególny rodzaj szczoteczek elektrycznych, który jest w stanie zapewnić jeszcze lepsze efekty czyszczenia. Swój sukces zawdzięcza szczególnej technice działania, która łączy:

 

-         wyjątkowo szybkie (o częstotliwości dźwiękowej) ruchy włókien,

-         ruch wymiatający,

-         fale dźwiękowe, dzięki którym szczoteczka jest w stanie wyczyścić nawet najbardziej niedostępne miejsca (te, do których nawet najlepsza szczoteczka manualna nie będzie miała dostępu).

 

Mówiąc ogólnie, szczoteczki soniczne dokładnie czyszczą zęby i przestrzenie międzyzębowe, nie podrażniają dziąseł i nie powodują wycierania szkliwa. Szczególnie polecane marki w tej dziedzinie to Meriden, Philips Sonicare, Curaprox, Seysso. Wyróżnić tu warto m.in.:

 

-         Meriden kiddy – szczoteczka przeznaczona dla dzieci od 1 do 4 roku życia. Sygnalizuje upływający czas mycia zębów oraz posiada podświetlana końcówkę

-         Meriden Professional – szczoteczka z funkcją wybielania, posiada praktyczne etui podróżne ładowane za pomoca USB

-         Philips Sonicare Easy Clean – doskonale czyści kieszenie dziąsłowe oraz przestrzenie niedostępne z powodu aparatów ortodontycznych.

 

Szczoteczki ultradźwiękowe

 

To propozycja dla najbardziej wymagających osób. Podobnym rodzajem szczoteczki wykonywane jest profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinetach dentystycznych. Nie ma tu mowy o podrażnionych dziąsłach czy denerwujących wibracjach. Szczoteczka usuwa zanieczyszczenia, naloty i bakterie za pomocą fal ultradźwiękowych, które rozbijają płytkę nazębną. Produkty te wymagają specjalnej pasty do zębów.

W tej kategorii szczególnie polecamy szczoteczki Ultrasonic Megasonex, które w połączeniu z pastą Megasonex są w stanie zapewnić najlepszą profilaktykę pięknego uśmiechu.

 

Piękny, biały uśmiech to najlepsza wizytówka każdego człowieka. Pamiętajmy po tym, że nawet najlepsza szczoteczka elektryczna nie pomoże, jeśli nie będziemy stosować się do najważniejszych zasad dotyczących profilaktyki i higieny jamy ustnej:

 

-         myjmy zęby po każdym posiłku (a przynajmniej dwa razy dziennie),

-         raz na pół roku wykonajmy profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym (wraz z przeglądem),

-         stosujmy nitki dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl