Brak odpowiedniej ilości tlenu w organizmie bywa bardzo niebezpieczny, ponieważ upośledza pracę komórek odpowiedzialnych za funkcjonowanie wszystkich układów ciała – szczególnie u osób, które zmagają się z niewydolnością oddechową. W jaki sposób leczyć to schorzenie i minimalizować jego skutki? Odpowiedź zawarto w jednym słowie: „tlenoterapia”.
Czym jest tlenoterapia?
Tlenoterapia to metoda leczenia, która polega na podawaniu pacjentowi powietrza o podwyższonym stężeniu tlenu. Stosowana jest najczęściej przy przewlekłej niewydolności oddechowej, która może towarzyszyć wielu innym chorobom. Przynosi również korzyści w łagodzeniu objawów autyzmu i porażenia mózgowego czy dolegliwościom po udarze mózgu. Tlenoterapię, ze względu na drogę podawania tlenu, dzieli się na dwa rodzaje: bierną (np. z użyciem specjalnej maski) oraz czynną (in. oddech zastępczy, z użyciem respiratora).
Czy tlenoterapia domowa jest możliwa?
Wiele osób zastanawia się, czy tę metodę leczenia można stosować samodzielnie. Tlenoterapia, choć brzmi dość skomplikowanie, jest możliwa do przeprowadzenia w warunkach domowych. Domowe leczenie tlenem (DLT) odbywa się przy pomocy dwóch urządzeń: to koncentrator tlenu oraz pulsoksymetr. Oba, stosowane jednocześnie, pozwalają zniwelować skutki niewydolności oddechowej i poprawić stan zdrowia osoby zmagającej się z przewlekłą niewydolnością oddechową. Przed sięgnięciem po urządzenia tego typu należy skonsultować się z lekarzem, którzy stwierdzi, czy leczenie tlenem w warunkach domowych jest możliwe i korzystne dla danego pacjenta, a także czy istnieją przeciwwskazania do ich stosowania.
Jakie są korzyści korzystania z koncentrator tlenu?
Korzystanie z urządzeń dedykowanych tlenoterapii, a zatem koncentratora oraz pulsoksymetru, przyczynia się do poprawy stanu osoby chorej. Przede wszystkim niweluje duszności, dotlenienia narządy wewnętrzne, poprawia pracę serca oraz mózgu oraz wpływa pozytywnie na ogólne samopoczucie. Są to urządzenia mobilne i łatwe w obsłudze. To z kolei sprawia, że chory nie musi przebywać w szpitalu – wystarczy, że będzie regularnie stosował koncentrator wraz pulsoksymetrem i zgłaszał się na badania kontrolne.