Czym jest smog, jak się przed nim bronić ?
Czym jest smog, jak się przed nim bronić ?

Polska jest  na liście krajów posiadających najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie. Smog to zjawisko znane Polakom od dawna, nigdy jednak nie wydawało się być zagrożeniem. Ostatnia zima udowodniła jednak, że jest inaczej. W miastach gdzie występowało największe stężenie smogu, był wyraźnie odczuwalny spadek komfortu życia. Polacy choć odczuwają negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza, niestety nagminnie je bagatelizują. Warto zastanowić się czym jest smog oraz jak można z nim walczyć.

 

Co to jest smog?

Smogiem nazywamy unoszące się w powietrzu drobinki szkodliwych gazów i pyłów (jak np. ołów, benzen, rtęć czy dwutlenek siarki) o różnej wielkości. Cząsteczki nie większe niż  2,5 mikrona (jedna tysięczna milimetra) są najbardziej niebezpieczne dla organizmu - ich rozmiar sprawia, że z łatwością są wchłaniane przez organizm i docierają do najgłębszych części układu oddechowego. Szczególnie te najdrobniejsze zanieczyszczenia zwiększają ryzyko zawału serca, uszkadzają płuca, zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu oraz udaru mózgu. Z kolei większe cząsteczki odpowiedzialne są za podrażnienia skóry i oczu, atakują też górne odcinki dróg oddechowych. Według Światowej Organizacji Zdrowia stężenie szkodliwych cząsteczek nie powinno przekraczać 10 mikrogramów na metr kwadratowy, tymczasem w niektórych Polskich miastach zanieczyszczenie było 4 krotnie większe.

Co wpływa na zwiększenie ilości smogu?

Pomimo trwających prac nad poprawieniem jakości powietrza w Polsce problem wciąż nie został rozwiązany. Województwa Śląskie i Małopolskie, by zwalczać to zjawisko wprowadziły zakaz korzystania z opału o niskiej wartości jak muł węglowy czy flotokoncentrat. Opał tego rodzaju charakteryzuje się wysoką dawką niebezpiecznych dla organizmu metali ciężkich, które uwalniane są do atmosfery podczas spalania. Niestety zakaz  nie zawsze jest respektowany i spalanie w piecach śmieci czy wyżej wspomnianych paliw niskiej jakości wcale nie ustało.

 

Kolejną kwestią mającą wpływ na zanieczyszczenie środowiska są urządzenia grzewcze. Powoli odchodzi się od sprzedaży tanich, prymitywnych pieców tzw. "kopciuchów", jednak jest ich  wciąż więcej niż nowoczesnych kotłów i kominków spełniających europejskie normy. Uchwały zakazują spalania niskiej jakości opału, wciąż jednak trwają prace nad poprawieniem przepisów, które pozwalałyby np. na kontrolę przydomowych kotłowni, pozostających głównym "producentem" smogu. W rezultacie sytuacja przypomina zakaz kąpieli w niestrzeżonym akwenie. Nie wolno używać kiepskiego opału, jednak uchwałodawcy nie wskazali odpowiedniego organu, który mógłby przeprowadzać kontrole, nie wiadomo też w jaki sposób miałyby się one odbywać. Do tej pory tego typu zadania spoczywały na straży miejskiej.

Problem smogu powróci w najbliższych miesiącach i minie jeszcze dużo czasu nim zostanie rozwiązany. Warto zastanowić się jak sobie z nim poradzić. Choć poszczególne organy lub też grupy zawodowe, jak kominiarze, starają się uświadamiać społeczeństwo czym jest smog oraz jak można ograniczyć emisję szkodliwych substancji (np. poprzez zmianę sposobu palenia w piecu na bardziej wydajną metodę palenia odgórnego).

Najpopularniejszymi sposobami walki ze smogiem jest tzw. czyste spalanie, które polega na rozpaleniu paliwa od góry. Wtedy opał podgrzewa się pomału a palne gazy i cząsteczki uchodząc do góry spalają się w żarze. Ta metoda znacznie redukuje emisję szkodliwych substancji pozostawiając najczęściej przejrzyste spaliny.

 

Jak poprawić jakość powietrza?

Zmiana metody palenia, rezygnacja ze słabego gatunkowo opału czy nawet wymiana kotła jest zdrowym i perspektywicznym rozwiązaniem, które przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Polsce. Nim jednak to nastąpi należy zastanowić się nad rozwiązaniem, które pomoże utrzymywać czyste powietrze w domu i chroni przed dużą częścią zagrożeń wywołanych przez smog. Od dłuższego czasu na rynku dostępne są oczyszczacze powietrza. To urządzenia, których głównym zadaniem jest nieustanne filtrowanie i oczyszczanie powietrza.

Przy wyborze oczyszczacza należy zwrócić uwagę przede wszystkim na system filtrowania. Jest to najważniejszy element urządzenia i ma on kluczowy wpływ na jakość powietrza w naszym domu. Przed zakupem warto sprawdzić z ilu elementów składa się filtr oraz czy urządzenie poradzi sobie ze smogiem. Niektóre z oczyszczaczy jak np. Philips AC5659/10 posiadają rozbudowany system filtrów, które wspomaga proces niszczenia drobnoustrojów. Model jest AC5659/10 wysokiej klasy oczyszczaczem z wbudowanym filtrem węglowym, urządzenie w przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych modeli zapewnia cichą pracę i bezobsługowe działanie. Niewątpliwym atutem jest również atrakcyjna cena.

Należy pamiętać, że zbyt suche powietrze powoduje wysuszanie błon śluzowych i podrażnień skóry co sprzyja powstawaniu infekcji i zmian grzybiczych. Decydując się na walkę ze smogiem za pomocą oczyszczacza powietrza warto zastanowić się nad zakupem takiego, który posiada funkcję nawilżania powietrza. Bardziej zaawansowanym  urządzeniem lecz nadal prostym w obsłudze jest Boneco H680. Poza oczyszczaniem i nawilżaniem poddaje powietrze procesowi jonizacji. Powietrze nasycone ujemnymi jonami ma pozytywny wpływ na ludzki organizm, przyspiesza regenerację, pomaga w zasypianiu a także przyczynia się do wzmocnienia odporności.

Oczyszczacze powietrza są coraz częściej spotykane w polskich domach. Jest to pewne źródło czystego powietrza nie tylko zimą, gdy powietrze jest najbardziej zanieczyszczone lecz także w innych porach roku.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl