Wózki inwalidzkie są sprzętem medycznym, który jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych, mających problem z poruszaniem się.Oczywiście większość osób decyduje się na wózek w ostateczności, wtedy gdy niepełnosprawność jest tak zaawansowana i balkoniki czy podpórki nie zdają egzaminu.Niestety, niektórzy są sparaliżowani i mają całkowity niedowład kończyn dolnych a czasem również rąk, więc pozostaje im do wyboru jedynie wózek. Udogodnieniem jest to że mamy możliwość refundacji na taki sprzęt. Jeżeli chorujemy przewlekle, bądź niepełnosprawność jest w wyniku wypadku, lekarz ma obowiązek wypisania wniosku na taki sprzęt. Dopłacamy tylko część kwoty w zależności jaki będzie rodzaj sprzętu.
Jaki wózek inwalidzki wybrać?
Podczas wyboru wózka pojawia się pytanie jaki kupić? Do wyboru jest bardzo dużo rodzai, począwszy od wózków klasycznych do elektrycznych, z wyposażeniem lub wersja podstawowa.Podstawą doboru wózka jest dopasowanie go do niepełnosprawności osoby która będzie się poruszać na nim i dla osoby która ewentualnie będzie prowadzić ten wózek. Głównie chodzi o dodatkowe opcje, jak hamulce przy rączkach do popychania wózka dla osoby towarzyszącej.Następnie, przy zakupie wózka klasycznego należy dopasować głębokość siedziska.
W pozycji siedzącej trzeba zmierzyć odległość od końca pośladka do wewnętrznej strony kolana (minus ok. 5 cm) zostawiamy niewielki margines luzu aby można było swobodnie włożyć rękę by unieść kolano.Wysokość oparcia mierzymy od siedziska do górnej krawędzi oparcia.Dopasowanie wysokości oparcia jest istotne ,ponieważ musimy ją tak dostosować aby można było wykonywać ruchy rotacyjne tułowiem. Szerokość siedziska określa się według najszerszego obszaru ciała między biodrami a kolanami.Tutaj także zachowajmy jakiś margines 2-3 cm luzu.
W okresie jesiennym czy zimowym zapewnimy wtedy miejsce na grubszą odzież i opcjonalnie koc do przykrycia. Osoba na wózku będzie miała wygodniej.Kąt ustawienia podnóżków często zależy od możliwości zgięcia kolana pod kątem prostym. Takie ustawienie kąta ma wpływ na to jak daleko do przodu będą wystawione palce nóg i jak będą wysunięte względem całego ciała. Im bardziej zgięte kolano pod kątem prostym tym mniej potrzeba miejsca do manewrowania wózkiem. Jeśli zdecydujemy się na zakup wózka elektrycznego to zasady dokonania pomiarów są takie same jak przy wózku standardowym, jedynie trzeba zwrócić uwagę na wysokość oparcia.
Wózki elektryczne - o czym warto pamiętać?
Przy wózkach elektrycznych oparcie musi być wyższe, ma to znaczenie podczas ruszania z miejsca czy przyspieszania. Wyróżnia się również wózki inwalidzkie dziecięce, w tym przypadku dobór wózka może okazać się trudniejszy.W zależności od schorzenia dziecka występują kryteria podczas wyboru.Przede wszystkim należy dostosować wózek do stopnia niepełnosprawności dziecka. Małe dzieci muszą mieć wózek ze sztywnym oparciem podtrzymującym głowę i plecy. Znaczenie ma również szerokość i głębokość siedziska, można zapewnić dodatkowe podparcie wykorzystując dodatkowe peloty.
Istotna jest także waga wózka i łatwość składania go, na przykład do samochodu.Koła muszą być solidne, najlepiej pompowane ze sprężynami oraz blokadą skrętu.Pamiętajmy, że w takim wózku nasze dziecko spędza najwięcej czasu, dlatego też musi on być wygodny i funkcjonalny, aby nasze dziecko miało poczucie bezpieczeństwa i wygody.Taki zakup należy dokładnie przemyśleć.