BALKONIKI I PODPÓRKI
BALKONIKI I PODPÓRKI

Pomocna "dłoń", dla osób które mają problemy z utrzymaniem równowagi, bądź kłopoty ze sprawnym poruszaniem się. Pozwala na wykonywanie codziennych czynności, nie jesteśmy ograniczeni i zależni od innych osób. Za pomocą balkonika czy podpórki możemy poruszać się  w domu, ale również na zewnątrz.

Wyjście do sklepu na zakupy czy po prostu na spacer będzie dla nas swobodniejsze.Poruszając się z balkonikiem mamy pewność zachowania bezpieczeństwa i  poprawia się nasza stabilność. Nie odczuwamy lęku, strachu że jakiekolwiek wyjście z domu może się zakończyć upadkiem. Wykorzystuje się także ten sprzęt w rehabilitacji, po wypadkach czy operacjach, aby pacjent mógł wrócić do formy.

Wykonuje się podstawowe ćwiczenia na balkoniku, dostosowane do pacjenta, początkowo może to być sama pionizacja aby ustabilizować osobę po długim leżeniu, następnie próby stania przy samym balkoniku a później powtórna nauka chodzenia oraz wzmacnianie mięśni. Jest to bardzo duże ułatwienie dla rehabilitanta czy ogólnie personelu medycznego.

Podpórki oraz balkoniki - dlaczego warto je mieć?

Pacjent staje się samodzielny, a gdy sam zauważa postępy bardziej się mobilizuje, ponieważ wie że dzięki podpórce czy balkonikowi ma większe możliwości.W sklepach są do kupienia różne modele balkoników, zaletą ich jest waga są bardzo lekkie, aluminiowe i składane co umożliwia łatwy transport. Mają regulowane nóżki i możemy dopasować wysokość  do wzrostu osoby użytkującej. Natomiast jeśli zdecydujemy się na podpórkę czterokołową to na pewno będzie to trochę cięższy sprzęt, ponieważ posiada bogatsze wyposażenie.

Dodatkowo mogą mieć zamontowane hamulce bezpieczeństwa, koszyk lub torbę na zakupy oraz siedzisko, na którym można przysiąść i odpocząć oraz uchwyty antypoślizgowe. Pamiętajmy że taki sprzęt medyczny można zakupić na wniosek od lekarza, wtedy przysługuje nam dofinansowanie z NFZ. Jeżeli lekarz nie ma podstaw do wypisania wniosku na taki sprzęt a chcemy go kupić profilaktycznie, musimy pokryć cały koszt zakupu.Przydatne to jest szczególnie dla starszych osób to najczęściej one mają kłopoty z przemieszczaniem się.

Dokonując takiego zakupu na pewno zapewnimy tym najbliższym swobodę i ogromną pomoc oraz asekurację podczas chodzenia. Pokonanie małego dystansu choćby przejście do toalety może być dużo łatwiejsze posługując się balkonikiem. Dobór balkonika jest bardzo indywidualny, ale są podstawowe zasady którymi należy się także kierować. Pierwsza rzecz na którą musimy zwrócić uwagę to stan fizyczny osoby, czy ręce są sprawne.

Balkoniki czy podpórki - co wybrać?

Jeśli ktoś ma słabe ręce nie polecam kupna podpórki  z hamulcem, ponieważ osoba będzie miała problem z mocnym naciśnięciem na ten hamulec, również jeśli sprzęt posiada kółka może być zbyt lekki w popychaniu i może prowadzić do poślizgu, ponieważ taka osoba nie będzie wstanie stawić oporu rękoma.Doradzam wybór balkonika bez kółek tak zwany kroczący, na pewno będzie to lepsze rozwiązanie, a spełni swoją funkcję.Te pierwsze z hamulcem i kółkami polecam dla osób,  które mają mocniejsze ręce.

Kolejną rzeczą jest sprawdzenie rozstawu balkonika czy podpórki, jeżeli ma on być pomocny w domu to konieczne jest dopasowanie go do rozmiaru drzwi i zlikwidowanie wszelkich progów w domu aby chory mógł bez problemu poruszać się po pomieszczeniach. Dostępne są też takie z trzema kółkami z półeczką ,ułatwia nam wtedy przewożenie np. posiłku z kuchni do pokoju. Ale tak jak pisałam wcześniej jest to sprawa indywidualna, należy najpierw dokładnie ocenić swoje możliwości fizyczne a następnie dokonać wyboru.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl